České dráhy testují budoucnost připojení: Starlink na palubě InterPanteru!

05.07.2025

Konec pomalého a nestabilního internetu ve vlacích? České dráhy (ČD) jdou s dobou a testují revoluční řešení! V současné době probíhají intenzivní zkušební jízdy, během kterých je na palubě jedné z elektrických jednotek InterPanter instalován a testován satelitní internet Starlink. Tento ambiciózní projekt má za cíl zjistit, zda lze technologii Starlink od společnosti SpaceX efektivně využít pro zajištění vysokorychlostního a stabilního internetového připojení pro cestující i personál i na místech, kde končí signál klasických mobilních sítí. 

Proč právě Starlink? Vlaky a výzvy připojení

Kvalitní internetové připojení se stalo pro cestující nezbytnou součástí pohodlí. Ať už jde o práci, zábavu nebo komunikaci, spolehlivá Wi-Fi je dnes v podstatě standard. Železniční doprava má však své specifické výzvy:

  • Pohybující se objekt: Antény se musí neustále přizpůsobovat měnící se poloze vlaku.

  • Nestabilní pokrytí: Vlaky často projíždějí oblastmi s horším pokrytím mobilních sítí (např. údolí, lesy, tunely), kde tradiční LTE/5G připojení selhává.

  • Vysoká poptávka: Na palubě vlaku se připojuje velké množství uživatelů najednou, což klade nároky na kapacitu sítě.

Starlink se svým systémem tisíců nízkooběžných satelitů nabízí potenciální řešení těchto problémů. Satelity poskytují širokopásmový internet i v odlehlých oblastech, a jejich nízkooběžná dráha slibuje nízkou latenci, což je pro stabilní připojení klíčové.

První kroky testování na InterPanteru

České dráhy pro testování Starlinku vybraly moderní elektrickou jednotku InterPanter (řada 660.1), která je symbolem současné regionální a dálkové dopravy. Na střechu vlaku byly nainstalovány speciální terminály Starlink, které komunikují se satelity. Během zkušebních jízd jsou shromažďována data o rychlosti připojení, stabilitě, latenci a spolehlivosti signálu v různých terénech a za různých povětrnostních podmínek.

Cílem testů je zodpovědět klíčové otázky:

  • Dokáže Starlink udržet stabilní připojení i při vysokých rychlostech vlaku?

  • Jak si poradí s překážkami, jako jsou tunely nebo husté lesy?

  • Je systém odolný vůči vibracím a dalším vlivům železničního prostředí?

  • Jaká je uživatelská zkušenost s připojením Starlinku ve srovnání s klasickým mobilním internetem?

Budoucnost vlakového Wi-Fi?

Úspěšné testování Starlinku by mohlo znamenat průlom v kvalitě internetového připojení ve vlacích ČD. Pokud se technologie osvědčí, mohla by být v budoucnu implementována do dalších vozů, a to zejména na tratích, kde je pokrytí mobilním signálem nedostatečné. To by výrazně zvýšilo komfort cestování, umožnilo práci na cestách a zpříjemnilo jízdu všem, kteří potřebují být neustále online.

České dráhy se tímto projektem řadí mezi inovativní dopravce, kteří aktivně hledají nová řešení pro zlepšení služeb cestujícím. Zda se satelitní internet stane standardem na našich kolejích, ukážou výsledky probíhajících testů. Držme palce, ať "Internet z vesmíru" přinese do našich vlaků skutečně revoluci!