Model nového brněnského nádraží bude k vidění v Brně! Město si připlatí 3,5 milionu za jeho virtuální podobu

16.07.2025

Dlouhá sága kolem vizualizace budoucího hlavního nádraží v Brně se chýlí ke konci s dobrou zprávou pro obyvatele města. Po měsících nejistoty a vyjednávání bude detailní virtuální model gigantické stavby nakonec vystaven přímo v Brně, a to za dodatečný poplatek 3,5 milionu korun, který uhradí město. Původně se uvažovalo o tom, že se virtuální model přesune do Prahy. 

Proč takový boj o virtuální model?

Virtuální model nového brněnského nádraží, který vznikl jako součást architektonické soutěže na budoucí podobu nádraží a přilehlého území, je klíčovým vizuálním prvkem pro veřejnost. Nádraží je největším dopravním projektem v historii Brna a jedním z největších v zemi, s odhadovanými náklady v desítkách miliard korun. Je přirozené, že obyvatelé chtějí mít představu o tom, jak bude jejich město v budoucnu vypadat a jak se promění jeho dopravní tepna.

Původně se po skončení výstavy v GASKu v Kutné Hoře diskutovalo o tom, že kompletní digitální model poputuje do pražského Centra architektury a městského plánování (CAMP). Pro Brno, které si projekt nádraží vzalo za svůj, to byla nepřijatelná představa. Virtuální model, který zobrazuje nejen samotné nádraží, ale i široké okolí včetně urbanistických souvislostí, je pro Brňany mnohem relevantnější než pro návštěvníky v Praze.

Dohoda za 3,5 milionu: Co je v ceně?

Po intenzivních jednáních se podařilo dosáhnout dohody. Město Brno si připlatí 3,5 milionu korun, aby virtuální model získalo a mohlo ho vystavit na svém území. Tato částka pokryje náklady na:

  • Přípravu a adaptaci digitálních dat: Zajištění kompatibility a optimalizace modelu pro veřejné zobrazení.

  • Technické vybavení pro prezentaci: Nákup a instalaci velkých obrazovek, dotykových kiosků nebo projekčních systémů, které umožní interaktivní prohlídku modelu.

  • Vývoj a implementaci interaktivních prvků: Zajištění uživatelsky přívětivého rozhraní, které umožní návštěvníkům "procházet" se modelem, měnit pohledy a získávat doplňující informace.

  • Licence a práva k užívání: Zajištění práv k dlouhodobé prezentaci virtuálního modelu.

  • Servis a údržbu technologie: Zajištění funkčnosti a aktualizací zobrazovacích zařízení a softwaru.

Nyní se hledá vhodné místo pro vystavení virtuálního modelu v Brně. Nejpravděpodobnější variantou je architektonická expozice poblíž hlavního nádraží, kde by model mohl být trvale k vidění pro širokou veřejnost – cestující, turisty i místní obyvatele.

Nádraží budoucnosti: Obří projekt se posouvá

Virtuální model je připomínkou jednoho z největších a nejsložitějších infrastrukturních projektů v České republice. Nové brněnské nádraží, plánované jako průchozí stanice s umístěním blíže k řece, má výrazně zvýšit kapacitu železniční dopravy, zrychlit spojení a stát se moderním dopravním uzlem pro celý region. Projekt čelí mnoha výzvám, včetně financování a složitých stavebních prací, ale jeho realizace je pro budoucí rozvoj Brna klíčová.

Fakt, že se virtuální model nakonec podařilo udržet v Brně, je malým, ale symbolickým vítězstvím pro město. Umožní obyvatelům lépe si představit a "osahat" budoucí podobu Brna a budovat si k němu vztah ještě před tím, než se první vlaky rozjedou po nových kolejích.